Városlista
2024. november 14, csütörtök - Aliz

Hírek

2013. Március 14. 12:35, csütörtök | Külföld
Forrás: MTI

Kommerszant: az amerikai titkosszolgálatok szerint nehéz évek várnak Putyinra

Kommerszant: az amerikai titkosszolgálatok szerint nehéz évek várnak Putyinra

A Vlagyimir Putyin előtt álló időszak az orosz államfő számára eddigi elnöki hatalma legnehezebb éveit jelenti majd - állapították meg az amerikai titkosszolgálatok a washingtoni szenátusnak készített jelentésükben, amelyet a Kommerszant című orosz napilap ismertetett csütörtökön.

Az orosz vezetésnek a lakossági, ellenzéki tiltakozások erősödésére válaszul hozott kemény intézkedései - például a gyülekezési törvény jelentős szigorítása - csupán a politikai helyzet kézben tartását eredményezték. Amíg az orosz vezetés az ellenzékkel való harcra összpontosított, nem tudott foglalkozni a szociális és társadalmi problémákkal - vonták le a következtetést a Globális fenyegetések értékelése című jelentésben az Egyesült Államok 16 hírszerző szolgálatának szakértői.
A dokumentumban, amelynek jelentős része Oroszországgal foglalkozik, az amerikai titkosszolgálatok elemzői elsősorban a Vlagyimir Putyin Kremlbe való visszatérését követően kialakult helyzetre összpontosítottak, és úgy értékelték, hogy a következő évben az eddigieknél sokkal komolyabb nehézségekkel kell szembenéznie az oroszországi úgynevezett irányított demokráciának.
"A Kreml és a társadalom közötti szakadék nőni fog, ezért a hatalomnak fel kell vennie a harcot a növekvő szociális elégedetlenséggel. Az orosz társadalom legbefolyásosabb csoportjainak nem tetszik a gyenge gazdasági fejlődés, és nem hisznek többé a rosszul irányított és korrupt politikai rendszerben, amelyből hiányzik a vélemények valódi pluralizmusa" - idézte a Kommerszant az amerikai jelentést.
A Kreml külpolitikájában nem várnak komoly változásokat a hírszerzés szakemberei, akik úgy vélik, Oroszország érdekelt abban, hogy fejlessze kapcsolatait az Egyesült Államokkal, de a Kreml külpolitikájában a posztszovjet térségbeli orosz befolyás növelése élvez elsőbbséget. A következő években azonban a belpolitikai tényezők egyre nagyobb hatással lesznek az orosz külpolitikára.
Az amerikai titkosszolgálatok az európai rakétavédelmi rendszer fejlesztését tartják a legnagyobb problémának Moszkva és Washington viszonyában. "Az orosz vezetés továbbra is úgy tartja, hogy a rakétavédelmi rendszer aláássa a nukleáris egyensúlyt, és Oroszország képtelen lesz a válaszcsapásra" - magyarázta a szenátoroknak James Clapper. A Nemzeti Hírszerzés (National Intelligence) vezetője szerint nem érdemes valódi közreműködést várni Moszkvától a szíriai és iráni problémák megoldásában. A Kremlben ugyanis meg vannak győződve arról, hogy az USA meggondolatlanul a rezsimek leváltására törekszik, és ez a politika instabillá teszi a helyzetet a térségben, és felhasználható Oroszország ellen.
Az orosz hadsereg korszerűsítésével kapcsolatban is szkeptikusak az amerikai hírszerző szolgálatok. Szerintük a tízéves program végrehajtását a finanszírozás hiánya és a bürokrácia is nehezíti.

Címkék: Oroszország-USA

Ezek érdekelhetnek még

2024. November 14. 07:33, csütörtök | Külföld

Marco Rubio szenátor lehet az Egyesült Államok új külügyminisztere

Marco Rubio floridai szenátort nevezte meg majdani külügyminisztereként Donald Trump az Egyesült Államok leendő elnöke szerdán.

2024. November 13. 07:45, szerda | Külföld

Elon Musk kormányzati hatékonyságért felelős társminiszteri pozíciót kap Donald Trump kormányában

Elon Musk és Vivek Ramaswamy üzletembereket jelölte a kormányzati hatékonyságért felelős új amerikai minisztérium vezetésére Donald Trump leendő elnök kedden.

2024. November 11. 07:48, hétfő | Külföld

Telefonon beszélt egymással Trump és Putyin

Donald Trump, az Egyesült Államok frissen megválasztott elnöke csütörtökön telefonbeszélgetést folytatott Vlagyimir Putyin orosz elnökkel.